×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم
پرينت خبر

غول‌های فناوری از جمله اپل به خرید طلا از معدنچیان غیرقانونی در برزیل متهم شدند


 

اخبار گوهردشت


 

برخی منابع طبیعی مانند طلا و مس جزو اجزای اساسی تولید محصولات الکترونیکی به شمار می‌روند. این منابع به دلیل ارزش بالاِ خود باعث شده‌اند تا شرکت‌های معدنی غیرقانونی بسیاری در سراسر دنیا به فعالیت بپردازند. اکنون نیز طبق گزارش‌ها، ظاهرا یکی از همین شرکت‌های غیرقانونی واقع در برزیل مشتریانی چون اپل، گوگل، مایکروسافت و آمازون را داشته است.

به گزارش یکی از نشریات محلی برزیل به نام Repórter Brasi l، شرکت‌های فناوری بزرگ نامبرده طلای متعلق به زمین‌های بومیان برزیل واقع در جنگل آمازون را به شکل غیرقانونی مورد استفاده قرار داده‌اند.

خبرنگارانی که روی این مقاله کار کرده‌اند همچنین از مشاهده اسنادی خبر داده‌اند که خرید طلا از پالایشگاه‌های «چیمت» و «مارسم» بین سال‌های 2020 و 2021 توسط شرکت‌های نامبرده را تایید می‌کنند.

گفتنی است که هر دو پالایشگاه مذکور از سوی پلیس فدرال برزیل به اتهام استخراج غیرقانونی منابع طبیعی و آسیب‌های زیست‌محیطی تحت پیگرد و بررسی قانونی قرار دارند.

در سوی دیگر دولت آمریکا نی با اینکه به گفته «انجمن بازار شمش لندن» از تحقیقات جاری در برزیل مطلع بوده، از اظهارنظر در خصوص این گزارش خودداری کرده و مشغول بازبینی مجوزهای چنین معادن غیرقانونی است زیرا شرکت‌های بزرگ فناوری مانند اپل ملزم هستند تا تامین‌کنندگان منابع طبیعی خود را به دولت معرفی کنند.

در پایان باید گفت اینگونه معادن غیرقانونی علاوه بر ایجاد مشکلات زیست‌محیطی عمده مانند جنگل‌زدایی و آلوده‌سازی رودخانه‌ها با جیوه، همچنین منابع مالی گروه‌های سازمان‌یافته تبهکاری هم محسوب می‌شوند؛ گروه‌هایی که حملات آنها به مردم بومی جهت استخراج طلا در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

استفاده از این خبر تنها با ذکر منبع و لینک مجاز است

شما در باره اين خبر چه فكر ميكنيد؟

نظر خودتان را در باره این خبر به همه بگویید

: براي نظر گذاشتن با فشردن لينك زير لاگين كنيد

Loginافرادی که ممکن است به آنها علاقه مند باشید