×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم
پرينت خبر

با 12 دانستنی جالب درباره نیروی جاذبه آشنا شوید


چهارشنبه 5 مرداد 1401 2:00:38 PM 

اخبار گوهردشت


جاذبه یا گرانش از اسرارآمیزترین نیروهای طبیعت است که باعث می‌شود تا دو جسم دارای جرم همدیگر را جذب کنند. در این بین، هر چقدر جرم یک جسم بیشتر باشد نیروی جاذبه قدرتمندتری نیز خواهد داشت و به این ترتیب است که ما و هر آنچه که روی زمین قرار دارد، به این کره خاکی چسبیده‌ایم.

 یک : شاید جاذبه یک چیز نسبتاً ثابت بر روی زمین باشد؛ اما درک ما اینطور نیست. طبق مطالعه‌ای که در آوریل سال 2011 منتشر شد افراد وقتی صاف نشسته باشند نسبت به وقتی‌که به پهلو دراز کشیده باشند افتادن اشیاء را بهتر قضاوت می‌کنند. یافته‌های این مطالعه حاکی از آن است که مقصود و درک ما از جاذبه ممکن است کمتر بر پایه علائم بصری جهت واقعی گرانش بوده و بیشتر در جهت‌گیری بدن ریشه داشته باشد

دو : تجربه فضانوردان نشان داده که رفتن به حالت بی‌وزنی فضا و بازگشت به زمین می‌تواند برای بدن سخت باشد. در نبود جاذبه عضلات تحلیل رفته و از جرم  استخوان‌ها کاسته می‌شود. طبق اعلام ناسا فضانوردان می‌توانند ماهیانه در فضا 1 درصد از جرم استخوان‌هایشان را از دست بدهند.

سه : پلوتو شاید دیگر یک سیاره محسوب نشود اما جاذبه آن جالب است. یک فرد 68 کیلوگرمی بر روی پلوتو تنها 4.5 کیلوگرم وزن دارد و برعکس همان شخص روی مشتری 160.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت. از آن‌سو مریخ که گزینه دوم انسان‌ها بعد از زمین برای زندگی است، تنها 38 درصد زمین جاذبه دارد که یعنی فرد 68 کیلویی بر روی آن 26 کیلوگرم وزن خواهد داشت.

چهار : سالمونلا، باکتری‌ای که معمولاً مسمومیت غذایی ایجاد می‌کند، در میکروگرویتی 3 برابر وخیم‌تر می‌شود. چیزی در مورد عدم جاذبه وجود دارد که فعالیت حداقل 167 ژن سالمونلا و 73 پروتئین آن را تغییر می‌دهد. در یک آزمایش، موش‌هایی که به سالمونلاهای بدون جاذبه مبتلا شدند خیلی سریع‌تر از موش‌هایی که به سالمونلاهای طبیعی مبتلا بودند بیمار شدند. درواقع این باور وجود دارد که در فضا عفونت‌ها از طریق حشرات و چیزهای دیگری که در فضا وجود دارند نمی‌آیند، بلکه این حشرات و باکتری‌های خودمان هستند که آنجا قوی‌تر می‌شوند.

پنج : مناطق متعددی از خلیج هادسون و نواحی نزدیک کبک نواحی‌ای هستند که خیلی جاذبه بر روی آن‌ها ملموس نیست.

شش : در بزرگ‌ترین قمر زحل یعنی تایتان، اتمسفر آن‌قدر ضخیم و جاذبه آن‌قدر پایین است که اگر انسان‌ها به دست‌هایشان بال متصل کنند می‌توانند آنجا پرواز کنند.

هفت : در نبود جاذبه یا جاذبه صفر، شعله شمع گرد و آبی می‌سوزد.

هشت : بلندترین کوه‌های احتمالی در یک ستاره نوترونی فقط 5 میلی‌متر ارتفاع دارند، آن‌هم به خاطر جاذبه بسیار زیاد.

نه : ناسا نمی‌تواند پرنده به فضا بفرستد، چرا که پرندگان برای بلعیدن به جاذبه احتیاج دارند.

ده : انسان‌ها معمولاً وقتی مثانه به یک‌سوم می‌رسد احساس دفع ادرار می‌کنند اما در جاذبه صفر این احساس هنگامی‌که مثانه تقریباً پر است به انسان دست می‌دهد.

یازده : ما نه تنها ستاره‌هایی که هزار سال با ما فاصله دارند را می‌بینیم، بلکه جاذبه آن‌ها را هم از 1000 سال پیش تجربه می‌کنیم، نه جایی که الآن هستند. ما حتی کشش جاذبه ستاره‌هایی که سوخته‌اند را هم احساس می‌کنیم.

دوازده :سیب به سر ایزاک نیوتن برخورد نکرد؛ اما او را به این فکر فرو برد که آیا نیرویی که باعث افتادن سیب می‌شود بر حرکت ماه و اطراف زمین هم تأثیرگذار است؟

استفاده از این خبر تنها با ذکر منبع و لینک مجاز است

شما در باره اين خبر چه فكر ميكنيد؟

نظر خودتان را در باره این خبر به همه بگویید

: براي نظر گذاشتن با فشردن لينك زير لاگين كنيد

Loginافرادی که ممکن است به آنها علاقه مند باشید